Tak sa to začalo.

03.06.2023

Písal sa rok 1959 a v Piešťanoch na Váhu napustili priehradu Sĺňava. Niekoľko nadšencov sa na Sĺňave začalo skúšať lyžovať na vode za autom. Bola to zábava no po určitej dobe tento spôsob lyžovania už nestačil a tak sa partia okolo Ing. Laca Nemeša dala do stavby motorového člnu. Za pár rokov prerástlo toto nadšenie do pretekárskej podoby a tak v 1963 roku náš klub usporiadal prvé Majstrovstvá Slovenska.

K tomuto napomohlo najmä nadviazanie spolupráce s prvým českým klubom Spofa Praha, ale najmä s pánom Malíkom, prvým predsedom Československého zväzu vodného lyžovania, ktorý ako skúsený pracovník zahraničného obchodu získal prvé závesné motory Mercury, ktoré nahradili doterajšie amatérsky vyrobené ťažné jednotky. Môžeme povedať, že tieto 85 HP motory s člnmi typu Havel boli rozhodujúcim impulzom nástupu vodného lyžovania na Slovensku aj v Čechách. Dôkazom toho je skutočnosť, že piešťanský klub organizuje už v roku1964 prvý ročník slávnych pretekov "SLOVAKIA TROPHY". Tieto preteky sa so svojimi tridsiatimi ročníkmi bez prerušenia zaradili v úspešnosti a tradícii na špičku európskych pretekov. O úspešnosti svedčí skutočnosť, že prakticky od druhého ročníka sa ich začali zúčastňovať poprední európski pretekári ,ktorí obsadzovali pódiové umiestnenia na ME alebo MS. V tomto ranom období reprezentovali náš klub pretekári Peter Kováč, Majo Kováč, Oľga Kováčová, František Kizek, Pavol Kucharovič. Posledná Slovakia Trophy bola v roku 1994.

Po tejto generácii nastúpili ďalšie mladšie ročníky a nedá mi nespomenúť Františka Kováča a Ninu Sokolovskú, ktorí sa výrazne presadili v našom športe ziskom štyroch titulov majstrov Európy, z toho tri patria Nine Sokolovskej jeden Františkovi Kováčovi. Tieto získali za vlekom. Výstavba vleku v Košiciach a následne v roku 1996 v Piešťanoch, odštartovala opätovný nárast k organizácii významných podujatí na Slovensku. V Piešťanoch sme organizovali V roku 1996 ME juniorov a dorastencov. V roku 1997 Majstrovstvá Európy. V roku 1999 druhé kolo Európskeho pohára. Práve táto aktivita a dobré meno piešťanského klubu boli dôvodom, že nás Svetová federácia vodného lyžovania poverila zorganizovaním II. Majstrovstiev sveta vo vodnom lyžovaní za vlekom, ktoré sa uskutočnili 1.-3. septembra 2000. Tieto majstrovstvá boli hodnotené z pohľadu Svetovej federácie vodného lyžovania ako prestížne a excelentné po stránke organizačnej ako aj technickej.

Po roku 2000 sa vedenie Povodia Váhu rozhodlo prenajať vodno-lyžiarsky vlek klubu zimných lyžiarov, ktorý mal záujem len o komerčnú prevádzku a nie pretekárskej činnosti nášho klubu. Z toho dôvodu sme sa sústredili na lyžovanie za člnom. Pretože sa jazdí na tečúcej vode, ktorá nevyhovuje podmienkam na medzinárodné preteky, usporadúvame len preteky slovenského významu. Húževnatosťou našich pretekárov v tréningovej činnosti sú dosahované dobré športove umiestnenia na slovenských a medzinárodných pretekoch doma aj v zahraničí. Nedá mi nespomenúť našu reprezentantku Zuzku Vráblovú ktorá získala v kategórii wakeskate 6 titulov majstra sveta a ako 14 ročná majstra Európy v skokoch za člnom v kategórii junior.

Aj naši terajší pretekári dosahujú chváli hodné výsledky, či na domácej vode alebo v zahraničí.

Autor
František Kizek